Array
Home Novinky 70. výročí značky Zetor
Banner

VYSOČINA ZETOR SHOW

Společnost ZETOR TRACTORS a.s. zve všechny příznivce zemědělské techniky na tradiční akci VYSOČINA ZETOR SHOW do Nového Města na Moravě. Ve čtvrtek 19. září se zde pokusí o překonání hned dvou rekordů: počet traktorů značky ZETOR na jednom místě a nejdelší souvislá řada traktorů. Více informací...

70. výročí značky Zetor
Napsal Milan Kočí   
Úterý, 15 Březen 2016 18:00

Společnost ZETOR TRACTORS a.s. si letos připomíná bohatou historii značky. Dne 15. března 2016 uplynulo přesně 70 let od chvíle, kdy byly první tři traktory značky ZETOR dodány zákazníkům. Následovalo spuštění sériové výroby a v srpnu 1946 byla registrovaná ochranná známka ZETOR. Prvním modelem traktoru byl Z 25, který si ihned získal popularitu u zákazníků. Jeho výroba v minulosti dosahovala statisíců kusů.

Traktory značky ZETOR získaly svůj název spojením písmene „Z“, které reprezentovalo logo brněnské zbrojovky a „or“, což jsou poslední dvě písmena slova traktor. Sériová výroba traktorů ZETOR byla zahájena v roce 1946 a ve stejném roce došlo k registraci ochranné známky ZETOR. V roce 1952 se ZETOR přesunul na novou adresu v rámci Brna, do brněnské části Líšeň, kde se vyrábí traktory dodnes.

 


V druhé polovině 50. let přišel ZETOR jako první na světě s progresivní a jedinečnou koncepcí využití unifikovaných prvků při výrobě traktorů, představena tak byla Unifikovaná řada I. V roce 1968 následovalo představení Unifikované řady II, jež přinesla v tehdejší době mnoho inovativních prvků a řešení – např. první bezpečnostní kabinu na světě s integrovaným zabezpečením proti převrácení, která byla umístěna na silentblocích. Nová kabina napomohla také ke snížení hluku v kabině pod 85 decibelů. Díky těmto novátorským postupům si značka ZETOR získala světový věhlas a dostala se na přední příčky světových výrobců traktorů. Netrvalo dlouho a v 70. letech světlo světa spatřil také první šestiválcový traktor ZETOR CRYSTAL 12011. V roce 1976 se ZETOR stal nejen názvem značky, ale i společností. Vývoj ve společnosti pokračoval dále a v roce 1991 byla představena Unifikovaná řada III, která po své inovaci na přelomu tisíciletí dostala obchodní označení ZETOR FORTERRA. 


Přelom tisíciletí znamenal pro značku ZETOR zlomové období. Tradiční české značce zemědělské techniky hrozil reálný zánik, protože podnik vlastněný státem balancoval na pokraji bankrotu. V této době vstupuje do historie značky ZETOR slovenská společnost HTC holding a.s. a v červnu 2002 se stala majitelem ZETORU. Po vstupu nových vlastníků do společnosti byly investovány finanční prostředky do stabilizace firmy a její následné restrukturalizace. Společnost ZETOR TRACTORS a.s. vytvořila v roce 2011 novou strategii budoucího směřování, jehož cílem bylo rozšíření stávajícího portfolia na šest modelových řad a obsažení výkonu od 50 do 200 koní, nábor odborníků do společnosti a začal být kladen důraz na kvalitu dealerské sítě na trzích, kde značka ZETOR působí. Tyto cíle společnost vyznává dodnes. Za období posledních pěti let se společnost neustále posouvala vpřed a inovovala traktory. V roce 2012 byla představena FORTERRA HSX s reverzační převodovkou. V roce 2013 pak byla představena modelová řada MAJOR, která si okamžitě po svém uvedení získala řadu fanoušků a stala se nejprodávanějším traktorem na mnoha trzích. V roce 2014 byl představen model FORTERRA HD, který se stal nejsofistikovanějším traktorem. O novou FORTERRU HD byl velký zájem jak v médiích, tak na veletrzích v ČR i zahraničí. Nejnovější přírůstek do rodiny ZETOR je model CRYSTAL, který byl představen v červnu 2015 a sklidil řadu pozitivních ohlasů u odborné veřejnosti. CRYSTAL je se svým šestiválcovým motorem a výkonem až 160 koní nejsilnějším ZETOREM v rámci produktového portfolia značky.


V rámci vývoje značky, ZETOR směřuje a hledí do blízké budoucnosti. I z tohoto důvodu byl představen designový koncept ZETOR by Pininfarina, na kterém ZETOR TRACTORS a.s. spolupracoval s předním italským designovým studiem Pininfarina. Nový designový směr ZETOR by Pininfarina byl představen na Agritechnice a sklidil velký ohlas v médiích, kde byl označen za nejvíce „sexy traktor“, „Ferrari traktor“ nebo „Nejsportovnější traktor na světě“. ZETOR by Pininfarina bude v horizontu několika nejbližších let aplikován na všechny modelové řady traktorů ZETOR.


Celý jubilejní rok 2016 se ponese v duchu oslav, kterými chce společnost ZETOR TRACTORS a.s. poděkovat všem zákazníkům, obchodním partnerům, fanouškům i zaměstnancům, kteří značku ZETOR podporují a pomáhají jí růst. Pro všechny příznivce bude připravena celá řada událostí, např. ZETOR TRACTOR SHOW. Významné jubileum značky bude připomínat také speciální logo, které se objeví na všech traktorech vyrobených v letošním roce, ale také na tiskovinách a reklamních předmětech.

Zdroj: www.zetor.cz