Array
Home Novinky Česká premiéra samochodného postřikovače Gaspardo Uragano
Banner

VYSOČINA ZETOR SHOW

Společnost ZETOR TRACTORS a.s. zve všechny příznivce zemědělské techniky na tradiční akci VYSOČINA ZETOR SHOW do Nového Města na Moravě. Ve čtvrtek 19. září se zde pokusí o překonání hned dvou rekordů: počet traktorů značky ZETOR na jednom místě a nejdelší souvislá řada traktorů. Více informací...

Česká premiéra samochodného postřikovače Gaspardo Uragano
Napsal Milan Kočí   
Pátek, 25 Duben 2014 17:00

Firma BISO Schrattenecker s.r.o. na veletrhu Techagro 2014, představila poprvé v České republice samochodný postřikovač Uragano, italského výrobce Maschio Gaspardo. Speciální samochodný postřikovač Gaspardo Uragano, je navržený pro aplikaci postřiků ve vzrostlé kukuřici, ale i v klasických plodinách a je k dispozici ve třech verzích - 2000, 3000 a 4000. Ramena postřikovače se mohou zvednout až do výšky 3,9 metru, stejně tak kabina, kde její spodní hrana je po vyzvednutí ve výšce 3 metry. Díky tomuto hydraulickému vybavení a speciální konstrukci, je možný pojezd nad porostem kukuřice, bez poškození rostlin až do výšky 3 m, což je žádoucí hlavně při aplikaci postřiků proti zavíječi.


Rozpětí ramen je od 18 do 28 metrů bez podpory vzduchu a 18 až 24 metrů s podporou vzduchu (AIR FLOW). Při aplikaci postřiku do vzrostlé kukuřice je potřeba, aby se postřik dostal i do nižších částí porostu a proto je podpora vzduchu velice důležitá.


Další zajímavostí tohoto stroje je systém ARS (All Row Spacing), který umožňuje hydraulicky nastavitelný rozchod kol od 1,7 do 3,05 m.


Postřikovače Uragano jsou vybaveny motory John Deere, přičemž u nejmenšího modelu 2000 se jedná o 4-válcový motor JD4045 HF275 o výkonu 140 koní a modely 3000 a 4000 pohání 6-válcový motor JD6068 HF 285, s výkonem 170 koní. Motor umístěný ve střední části postřikovače zaručuje nízké těžiště stroje jak při práci, tak při jízdě na komunikacích.


Stabilita stroje je zajištěna také pomocí dvou nerezových nádrží uložených nad nápravami, s kapacitou dle modelu 2200, 3000 a 4000 litrů. Hladina vody v zásobnících je snímána pomocí tenzometru, který dokáže přesně zjistit i v kopcovitém terénu, jaký je reálný poměr mezi jedním a druhým zásobníkem. Nastavení přepouštění nádrží, je buď automatické (přepouštění řídí PC), nebo na pokyn obsluhy, kde je možné naplnit pouze jeden zásobník. Toto nastavení lze využít při vyšším náklonu postřikovače, kdy se zvýší stabilita stroje přepuštěním náplně do výše položeného zásobníku.


Postřikovač disponuje hydrostatickým pohonem s dvěma rychlostmi a motorem na každém kole. Elektronické ovládání řízení poskytuje čtyři možnosti natáčení kol včetně krabího kroku a kruhového natáčení, které je řešeno pomocí pedálu, pro větší pohodlí obsluhy. Maximální pojezdová rychlost na komunikacích je 40 km/h, maximální pracovní rychlost činí 20 km/h . Poloměr otáčení je 7 metrů.


Klimatizovaná kabina stroje uložená na speciálním paralelogramu umožňuje výškové nastavení, kde spodní hrana je ve vzdálenosti od 0,6 do 3 metrů.


Pomocí joysticku se ovládají veškeré hydraulické prvky, což zvyšuje komfort obsluhy. Při přepnutí na pojezdovou rychlost pro přepravu se automaticky zablokují všechny ostatní hydraulické funkce a joystick ovládá pouze pojezd.

 

Samozřejmostí je napojení na systém GPS pro automatické navádění a automatické vypínaní sekcí. V minulosti se výrobou těchto speciálních samochodných postřikovačů pro aplikaci postřiků do vysokých porostů zabývala již neexistující firma Finotto, která byla koncem roku 2012 zakoupena italskou společností Maschio Gaspardo.


 


Zdroj: www.maschio-gaspardo.cz